výlet do poľska2

Výlet do Poľska

Súkromná stredná odborná škola CA&TS v Prievidzi na čele s profesorom dejepisu p. Čukanom a v spolupráci s ICM mladých Prievidza zorganizovali poznávací zájazd do Poľska.

9. a 23. októbra 2010 absolvovalo 35 študentov (+2 pedagógovia) exkurziu do vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku. Prvou zastávkou bol Krakow. Študenti si prezreli nádvoria zámku Wawel a “rínok”, teda hlavné námestie v historickom centre Krakowa.

Potom sme sa presunuli do Osvienčimu. V prvej časti prehliadky sme si prezreli pôvodný tábor Auschwitz 1. Navštívili sme trestný blok 11, videli sme stenu smrti, pri ktorej sa vykonávali popravy. Zaujali nás artefakty, ktoré v tábore našla Červená armáda, ktorá tábor 27.1. 1945 oslobodila.

3 km od pôvodného tábora, leží pobočný tábor Birkenau vybudovaný na troskách dedinky Brezinka. Bol centrom vyhladzovania európskych židov, rómov a iných skupín obyvateľstva. Tábor postavili väzni na močaristej pôde a takmer všetci pri tejto otrockej práci zahynuli. Mali sme možnosť vidieť sanitárny barák a barák, kde väzni spali. Podľa posledných výskumov v tomto tábore zahynulo 1,1 milióna ľudí.

Túto exkurziu plánujeme uskutočniť aj budúci rok.

Share this


Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/vivekp5/public_html/ssoscats.sk/wp-content/plugins/gantry/core/gantrylayout.class.php on line 28

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/vivekp5/public_html/ssoscats.sk/wp-content/plugins/gantry/core/gantrylayout.class.php on line 29

Submit your comment