GW269H199

Fínska škola

Už po tretíkrát mali študenti CA&TS možnosť zúčastniť sa na študijnom pobyte vo fínskom Tampere. Tentorkát Dajana Kovačovičová a Patrícia Gyenesová absolvovali týždňovú prax na strednej odbornej škole TYK v Tampere. Prax pozostávala z účasti na niekoľkých umeleckých predmetoch a inštalovaní a následnom otvorení výstavy venovanej slovenským umelcom.

GW610H459

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Účasť na predmetoch

Dievčatá mali možnosti pozorovať malé tanečné etudy, boli vo filmovom študiu a vypočuli si prednášku o histórií architektúry. Okrem toho sa spolu s ostanými fínskymi študentkami aktívne zapojili do prezentácie bábkového divadla “Popoluška”. Len tak pre zaujímavosť, bábkami boli obyčajné topánky. Navyše, študentky vytvorili aj malý bábkový tanček na motívy poľských ľudových piesní s bábkami na paličkách.
GW456H342

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava “Slovensko včera a dnes”

Ešte pred príchodom do Fínska mali študentky za úlohu pripraviť prezentáciu umeleckých diel najvýznamnejších autorov Slovenska, rovnako ako aj prezentáciu najvýznajmnejších architektonických pamiatok minulých storočí a súčasnosti. Počas plavby loďou zo Švédska do Fínska sa prezentácia upravovala a počas prvého dňa v Tampere ju študentky inštalovali v historických priestoroch knižnice Strednej odbornej školy TYK v Tampere.
Hlavnou myšlienkou tejto výstavy bolo priblížiť krásy slovenskej kultúry fínskym študentom a motivovať ich na návštevu našej krajiny.Výstava mala vcelku pozítivny ohlas a počas 10 dní ju malo možnosť vidieť viac ako 700 študentov školy.

GW623H467

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkové hodnotenie praxe

Obe dievčatá preukázali veľmi zodpovedný a disciplinovaný prístup a zároveň vytvorili veľmi príjemnú a uvoľnenú atmosféru počas celej praxe. Obe sa intenzívne zapájali do všetkých aktivít a ukázali, že sa vedia aj dobre baviť. Verím, že skúsenosti, ktoré počas týchto siedmich dní získali, budú môcť už čoskoro využiť aj vo svojich budúcich projektoch.

Bližšie pocity a dojmy z praxe vám priblížia Dajana a Patrícia osobne v nasledujúcich riadkoch.

GW609H457

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dajana:
OK. Tak teda trošku dobrovoľne nasilu, ale predsa sa s vami podelím o moje zážitky a dojmy z praxe vo fínskom meste Tampere.
Určite medzi ne patrí už aj samotná cesta. Pre mňa úplne prvý let lietadlom, cesta autobusom do Stockholmu, asi osem hodinová plavba loďou do Turku aaa tak ďalej až do Tampere :D (dlhá cesta)
Samozrejme, aby sme sa počas tohto týždňa nenudili, skoro každý deň sme sa zúčastňovali na vyučovacom procese vo fínskej škole a odprezentovali sme sa aj my menšou výstavou na tému ,,Slovensko včera a dnes´´. Nemôžeme síce porovnávať túto fínsku školu s našou prievidzkou, no určite nám poskytla inšpiráciu a veľa nápadov ako mladú SSOŠ vylepšiť. O zážitky nebola núdza ani mimo školy… pre mňa asi najväčší zážitok vrámci spoznávania fínskej kultúry bola fínska sauna (a po nej kúpanie v nie práve teplom jazere).Popravde povedané, fínska gastronómia moc neočarila, aj keď sme mali možnosť ochutnať pokiaľ si dobre pamätám len jedno fínske jedlo (pečivo, naplnené ryžou, s vajíčkami na spôsob praženice, s maslom ). Ak to mám zhrnúť – chutilo, ale stačilo. Jasne, že sme spoznali aj nových ľudí, či už to boli naši spolubývajúci z Francúzka a Česka, alebo aj tí z iných krajín, vďaka ktorým sme si síce len o kúsok, ale predsa zlepšili našu angličtinu. Myslím, že z Fínska sme si priniesli len pozitívne zážitky, za ktoré vďačíme predovšetkým Miške a celkovo vedeniu našej školy, ktorý nám umožnili zúčastniť sa na tejto praxi. Je len veľká škoda, že z celej školy sme využili túto šancu iba dve, aj keď sme si úplne vystačili :D

Patrícia:
Som veľmi rada, že som mala možnosť zúčastniť sa tohto študijného pobytu a ešte radšej, že sa uskutočnil práve vo Fínsku.
Táto krajina ma oslovila nielen vďaka svojej kultúre a krásnej, všadeprítomnej prírode, ale najmä vďaka ľuďom , ktorí tu žijú. Tí sú veľmi rôznorodí, bezprostrední a neuveriteľne kreatívni. Neposudzujú človeka hneď podľa prvého dojmu, nemajú predsudky a dokážu vás okamžite vtiahnuť medzi seba pri hociakej činnosti. Presne tak to bolo aj v škole, ktorú sme navštívili. Nik na nás nepozeral ako na cudzincov. Práve naopak, v momente nahradili fínsky jazyk za anglický a boli ochotní robiť nám spoločnosť a ukázať nám ako funguje ich škola a samotné vyučovanie. Keďže nás najviac zaujímali umelecké predmety, práve tie nám umožnili vidieť
(pohybová kultúra, hudobná výchova, tvorivé písanie, bábkoherectvo, hodina filmovania), s tým , že študenti o nás vopred nevedeli. Po celý čas, ktorý sme strávili v Tampere, zdobila školskú knižnicu naša malá fotovernisáž, ktorá dopadla veľmi úspešne. Na jej otvorení sme sa stretli so študentami prvého ročníka, ktorí prejavili veľký záujem o vystavené obrázky a odchádzali s úsmevom späť na vyučovanie.
Tento výlet mi dal určite veľa hlavne po jazykovej stránke, keďže som bola donútená myslieť hlavne v angličtine a inšpiroval ma do budúceho života a tvorby.

Share this


Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/vivekp5/public_html/ssoscats.sk/wp-content/plugins/gantry/core/gantrylayout.class.php on line 28

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/vivekp5/public_html/ssoscats.sk/wp-content/plugins/gantry/core/gantrylayout.class.php on line 29

Submit your comment